1. Vymontujte krycí desky, jsou-li.
2. Demontujte bezpečnostní zařízení, tzn., upevňovací kolíky, upínací pouzdra, pružiny nebo šrouby používané k zajištění brzdových destiček.
3. Odpojte indikátor opotřebení, je-li nainstalovaný.
VAROVÁNÍ! Zabraňte jakémukoli úniku brzdové kapaliny z nádržky a v případě potřeby ji vypusťte. Při nesprávném zacházení může brzdová kapalina způsobit vážné zranění nebo poškození. Dodržujte pečlivě pokyny výrobce brzdové kapaliny.
4. V případě potřeby odtlačte roztahovacím nářadím podložky dozadu.
5. U pevných třmenů vytáhněte destičky z těla třmenu.
6. U plovoucích třmenů začněte s demontáží brzdových destiček na straně pístu, poté posuňte posuvný třmen, dokud nelze ostatní destičky vyjmout z čepu (kde je to relevantní).
7. Odstraňte všechny podložky a vyměňte je za nové, pokud jsou poškozené. Nerozebírejte žádné z příslušenství upevněné k brzdovému pístu. Příslušenství musí být odborně opravené pouze v autorizovaném servisu podle pokynů výrobce vozidla.
b) Výměna destiček s částečnou demontáží třmenu: první třmen Pokud se nedá destička vymontovat shora - viz obr. 3.
1. Pokud je nainstalovaný indikátor opotřebení, odpojte konektor.
2. V závislosti na konfiguraci třmenu demontujte pojistné pružiny, upevňovací šrouby, vodicí díly či šrouby.
VAROVÁNÍ! Zabraňte jakémukoli úniku brzdové kapaliny z nádržky a v případě potřeby ji vypusťte. Při nesprávném zacházení může brzdová kapalina způsobit vážné zranění nebo poškození. Dodržujte pečlivě pokyny výrobce brzdové kapaliny.
3. Odtlačte píst a vyklopte nebo vyjměte tělo třmenu. Neodpojujte brzdové trubky.
4. Demontované těleso třmenu podepřete nebo zavěste tak, aby se neprotáhly nebo nepoškodily brzdové hadice.
5. Odstraňte brzdové destičky z tělesa třmenu nebo příchytky.
Následné kroky
1. Odtlačte píst, aby nové brzdové destičky zapadly do třmenu.
2. U čtyřpístkových nebo dvoupístkových pevných třmenů vložte podložky, aby se písty nevysunuly zpět při odtlačování ostatních pístů.
3. U třmenů, u nichž je zkombinovaná mechanická parkovací brzda a seřizování vůle, je v závislosti na typu třmenu třeba vrátit píst do původní polohy otáčením nebo seřizovacím šroubem.
4. Vyčistěte třmen, těleso třmenu a vodicí pouzdra čisticími prostředky na bázi neminerálních olejů. Vyměňte poškozené nebo zteřelé prachovky.
UPOZORNĚNÍ! Součásti brzdového systému nečistěte stlačeným vzduchem, tvrdým kartáčem a podobnými prostředky. Neviřte jemný prach, jehož vdechování může být zdraví škodlivý. Při práci ve špatně větraném prostoru používejte respirátor. Neodmašťujte vodítka a sestavy třmenových pružin, protože se mažou speciálním mazivem. Když třmen špatně klouže, namažte lehce kluzné plochy speciálním mazivem podle pokynů výrobce vozidla nebo třmenu. Třecí materiály brzdových destiček a kotoučů se nesmí dostat do kontaktu s použitými mazivy, protože by to mohlo vést k selhání brzd. Pokud k tomu dojde, odmastěte kotouče a namontujte nové brzdové destičky. Vyměňte zkorodované vodicí díly.
5. U stupňovitých pístů zkontrolujte speciálními pístovými měrkami správnou polohu a v případě potřeby seřiďte polohu znovu.
6. Zkontrolujte tloušťku brzdových kotoučů. Pokud je překročené mezní opotřebení nebo na povrchu zjistíte trhliny či praskliny, vyměňte všechny kotouče na nápravě.
7. Odstraňte všechna zkorodovaná místa na vnějších a vnitřních částech povrchu kotoučové brzdy.
Postup při montáži
1. Nové brzdové destičky se musí volně pohybovat ve svých vedeních.
2. Styčné plochy kovové opěrné desky destiček/vodítek třmenu i opěrné desky/brzdových pístů je nutné namazat tenkou vrstvou speciálního maziva podle pokynů výrobce vozidla.
3. Podložky, které nejsou zkorodované, ohnuté nebo zapuštěné, lze znovu nainstalovat.
4. Pokud je nainstalovaný indikátor opotřebení, připojte nový snímač nebo původní snímač, pokud není poškozený.
5. Vložte nové brzdové destičky v opačném pořadí, jak je popsáno v části „Výměna“, s třecí plochou směřující k brzdovému kotouči. U asymetrických brzdových destiček musí šipka ukazovat ve směru otáčení kotouče (při jízdě vpřed).
6. Před demontáží vložte polohovací kolíky, pružiny a upínací pouzdra do jejich původní polohy.
7. Pokud jsou brzdové destičky osazené indikátory opotřebení, připojte zpět zástrčky a zásuvky.
8. Utáhněte upevňovací šrouby nebo vodicí kolíky. Samosvorné šrouby vyměňte za nové.
VAROVÁNÍ! Dodržujte utahovací momenty doporučené výrobcem vozidla. Nesprávný utahovací moment může způsobit selhání brzdového systému.
9. Brzdy s funkcí mechanického seřizování vůle parkovací brzdy se po opakovaném brzdění musí pohybovat volně. Postupujte podle pokynů od výrobce vozidla.
10. Vyměňte stejným postupem destičky na druhém konci nápravy.
Funkční zkouška
Po opětovném namontování kol a spuštění vozidla dolů postupujte takto:
1. Zkontrolujte hladinu brzdové kapaliny v nádržce a v případě potřeby ji doplňte po značku maxima. Použijte pouze novou brzdovou kapalinu třídy specifikované pro konkrétní typ vozidla.
VAROVÁNÍ! Při nesprávném zacházení může brzdová kapalina způsobit vážné zranění nebo poškození. Dodržujte pokyny výrobce brzdové kapaliny.
UPOZORNĚNÍ! Po spuštění vozidla na zem sešlápněte několikrát brzdu, aby se brzdové destičky usadily.
Tento postup opakujte, dokud se dráha brzdového pedálu nestabilizuje asi v jedné třetině jeho celkové dráhy. Při konstantní maximální síle pedálu se dráha pedálu nesmí změnit ani po delší dobu používání.
UPOZORNĚNÍ! Pokud nelze zajistit přítlak a konzistenci, zkontrolujte znovu celý brzdový systém, jinak nelze vyloučit riziko selhání brzdy.
Překontrolujte brzdový systém na úniky.
2. Překontrolujte hladinu brzdové kapaliny a v případě potřeby ji doplňte po značku maxima. Použijte pouze novou brzdovou kapalinu třídy specifikované pro konkrétní typ vozidla.
VAROVÁNÍ! Při nesprávném zacházení může brzdová kapalina způsobit vážné zranění nebo poškození. Dodržujte pokyny výrobce brzdové kapaliny. Proveďte zkušební brzdění při nízkých rychlostech a mějte na paměti, že během prvních brzdění mohou mít brzdy nižší účinnost. Pro lepší záběh brzdového kotouče nevyvíjejte nadměrnou sílu ani nebrzděte nepřerušovaně.
3. Postupujte vždy podle pokynů od výrobce vozidla.
4. Při provádění zkoušek brzd dodržujte pravidla silničního provozu.
5. Jízdní zkouškou zkontrolujte, zda systém splňuje všechny požadavky dle příslušných předpisů.