2. Demontujte bezpečnostné zariadenia, ako sú poistné kolíky, upínacie objímky, pružiny alebo skrutky používané na upevnenie brzdových doštičiek.
3. Odpojte konektor indikátora opotrebenia, ak je prítomný.
VAROVANIE! Zabráňte úniku brzdovej kvapaliny z nádržky a v prípade potreby ju vypustite. Pri nevhodnej manipulácii môže brzdová kvapalina spôsobiť vážne poranenie alebo poškodenie. Dôsledne dodržiavajte pokyny výrobcu brzdovej kvapaliny.
4. V prípade potreby použite na zatlačenie doštičiek dozadu rozťahovací nástroj.
5. V prípade pevných strmeňov vytiahnite brzdové doštičky z telesa strmeňa.
6. V prípade plávajúcich strmeňov začnite demontážou brzdových doštičiek na strane piestu, potom posuvný strmeň posúvajte, kým nebude možné z kolíka vybrať ostatné doštičky (ak je to vhodné).
7. Vyberte všetky podložky a v prípade poškodenia ich nahraďte novými. Nedemontujte žiadne príslušenstvo pripevnené k brzdovému piestu. Ich opravu musí vykonávať len autorizovaný servis podľa pokynov výrobcu vozidla.
b) Výmena doštičiek s čiastočnou demontážou strmeňa: V prípade pästného strmeňa. Ak sa doštička nedá vybrať zhora, pozrite si obr. 3
1. Ak je k dispozícii indikátor opotrebenia, odpojte konektor.
2. V závislosti od konfigurácie strmeňa demontujte poistné pružiny, upevňovacie skrutky, vodiace kusy alebo skrutky.
VAROVANIE! Zabráňte úniku brzdovej kvapaliny z nádržky a v prípade potreby ju vypustite. Pri nevhodnej manipulácii môže brzdová kvapalina spôsobiť vážne poranenie alebo poškodenie. Dôsledne dodržiavajte pokyny výrobcu brzdovej kvapaliny.
3. Zatlačte piest späť a otočte von alebo vyberte teleso strmeňa. Neodpájajte brzdové hadičky.
4. Demontované teleso strmeňa podoprite alebo zaveste tak, aby sa nenatiahli alebo nepoškodili brzdové hadičky.
5. Vyberte brzdové doštičky z telesa strmeňa alebo strmeňa.
Následné kroky
1. Zatlačte piest naspäť, aby nové brzdové doštičky zapadli do strmeňa.
2. V prípade 4-piestových pevných strmeňov alebo 2-piestových pästných strmeňov vložte podložky, aby nevypadli piesty, kým sú ostatné piesty zatlačené naspäť.
3. Pri strmeňoch, ktoré kombinujú mechanickú parkovaciu brzdu a funkciu nastavenia brzdnej vôle, sa piest v závislosti od typu strmeňa musí vrátiť do pôvodnej polohy otáčaním alebo pomocou nastavovacej skrutky.
4. Vyčistite strmeň, teleso strmeňa a vodidlá čistiacimi prostriedkami na báze neminerálnych olejov. Vymeňte poškodené alebo krehké protiprachové uzávery.
UPOZORNENIE! Komponenty brzdového systému nečistite stlačeným vzduchom, tvrdou kefou a podobne. Nerozvírte jemný prach, ktorý pri vdýchnutí môže byť zdraviu škodlivý. Pri práci v nedostatočne vetranom priestore noste respirátor. Vodidlá a zostavy pružín strmeňa neodmasťujte, pretože si vyžadujú špeciálne mazivo. Keď sa strmeň ťažko posúva, jemne namažte klzné plochy špeciálnym mazivom podľa pokynov výrobcu vozidla alebo strmeňa. Na trecie materiály brzdových doštičiek a kotúčov sa nesmie dostať použité mazivo, pretože by to mohlo spôsobiť poruchu bŕzd; ak sa tak stane, odmastite kotúče a použite nové brzdové doštičky. Vymeňte skorodované vodidlá.
5. Pri stupňovitých piestoch skontrolujte správnu polohu pomocou na to určených meradiel piestov a v prípade potreby ich znovu nastavte.
6. Skontrolujte hrúbku brzdového kotúča a vymeňte všetky kotúče na náprave, ak je prekročený limit opotrebenia alebo ak zistíte výrazné popraskanie povrchu alebo praskliny.
7. Odstráňte všetku koróziu na vonkajších a vnútorných častiach povrchu kotúčovej brzdy.
Postup montáže
1. Nové brzdové doštičky sa musia voľne pohybovať vo svojich vodidlách.
2. Kontaktné plochy kovových podkladových dosiek/vodidiel brzdových doštičiek, ako aj kovových podkladových dosiek/piestov brzdových doštičiek sa musia mierne namazať špeciálnym mazivom podľa pokynov výrobcu vozidla.
3. Podložky, ktoré nie sú skorodované, ohnuté alebo zapustené, sa môžu znovu namontovať.
4. Ak sa plánuje použitie indikátora opotrebenia, znovu pripojte nový snímač alebo existujúci snímač, ak nie je poškodený.
5. Vložte nové brzdové doštičky v opačnom poradí, ako je opísané v časti „Výmena“, pričom trecia plocha musí smerovať k brzdovému kotúču. Pri asymetrických brzdových doštičkách musí šípka smerovať v smere otáčania kotúča (pri prevode dopredu).
6. Pred demontážou vložte vodiace kolíky, pružiny a upínacie objímky do ich pôvodnej polohy.
7. Ak sú brzdové doštičky vybavené indikátormi opotrebenia, znova zapojte zástrčky a zásuvky.
8. Utiahnite upevňovacie skrutky alebo vodiace kolíky. Nahraďte samosvorné skrutky novými rovnakého typu.
VAROVANIE! Dodržiavajte uťahovací moment odporúčaný výrobcom vozidla. Nesprávny uťahovací moment môže spôsobiť poruchu brzdového systému.
9. Brzdy kombinované s funkciou mechanického nastavenia vôle parkovacej brzdy musia mať po opakovanom brzdení voľný zdvih. Vždy dodržiavajte pokyny výrobcu vozidla.
10. Rovnakým spôsobom vymeňte doštičky na druhom konci nápravy.
Funkčný test
Po opätovnom namontovaní kolies a spustení vozidla na zem dodržiavajte tieto pokyny:
1. Skontrolujte hladinu brzdovej kvapaliny v nádržke a prípadne ju doplňte po rysku maximálnej hladiny. Používajte iba novú brzdovú kvapalinu triedy špecifikovanej pre konkrétny typ vozidla.
VAROVANIE! Pri nevhodnej manipulácii môže brzdová kvapalina spôsobiť vážne poranenie alebo poškodenie. Dodržiavajte pokyny výrobcu brzdovej kvapaliny.
UPOZORNENIE! Pre správne nastavenie brzdových doštičiek opakovane stlačte brzdu, keď je vozidlo opäť na zemi.
Tento postup opakujte, kým sa zdvih brzdového pedála nestabilizuje na cca. jednu tretinu jej celkového zdvihu. Pri konštantnej maximálnej sile na pedál sa zdvih pedálu nesmie meniť ani pri dlhšom používaní.
UPOZORNENIE! Ak sa nedá dosiahnuť bod tlaku a stálosť tlaku, prekontrolujte celý brzdový systém, pretože inak nemožno vylúčiť riziko zlyhania bŕzd.
Znova skontrolujte, či v brzdovom systéme nedochádza k únikom.
2. Znovu skontrolujte hladinu brzdovej kvapaliny a v prípade potreby ju doplňte až po rysku maximálnej hladiny. Používajte iba novú brzdovú kvapalinu triedy špecifikovanej pre konkrétny typ vozidla.
VAROVANIE! Pri nevhodnej manipulácii môže brzdová kvapalina spôsobiť vážne poranenie alebo poškodenie. Dodržiavajte pokyny výrobcu brzdovej kvapaliny. Vykonajte skúšobné brzdenie pri nízkych rýchlostiach, pričom nezabudnite, že účinnosť bŕzd môže byť pri prvom brzdení mierne znížená. Nevyvíjajte nadmernú silu ani nebrzdite nepretržite, aby ste rýchlejšie zabehli doštičiek brzdového kotúča.
3. Vždy dodržiavajte pokyny výrobcu vozidla týkajúce sa jazdy.
4. Pri skúškach bŕzd dodržujte dopravné predpisy.
5. Vykonajte funkčnú skúšku na valcová skúšobni bŕzd, aby ste sa uistili, že systém spĺňa všetky zákonné požiadavky.
Všeobecné a bezpečnostné informácie