Brzdové kotúče, strmene, brzdové doštičky a hlavné brzdové valce sú štyrmi základnými bodmi každého brzdového systému; sú však pravdepodobne zbytočné bez jadra celého systému, brzdovej kvapaliny, ktorá prenáša silu, ktorú vodič vyvíja prostredníctvom brzdového pedála na brzdový systém.
Brzdová kvapalina: vlastnosti a typy
Brzdová kvapalina sa vyznačuje najmä tým, že je nestlačiteľná, ale existujú ešte dva dôležité parametre, ktoré charakterizujú rôzne typy brzdovej kvapaliny: bod varu a viskozita.
- Vo väčšine moderných automobilov sa používajú brzdové kvapaliny na báze glykolu, ktoré sú označené systémom DOT (Department of Transportation-Prepravné oddelenie). Najčastejšie používané kvapaliny sú označené ako DOT3, DOT4, DOT5.1: pričom každé označenie sa okrem iného vzťahuje na minimálny bod varu a normy viskozity;
- V ostatných vozidlách s centrálnym brzdovým systémom a spojkou sa však používa brzdová kvapalina na báze minerálneho olejas označením LHM.
Kvapaliny DOT a LHM sa nikdy nesmú kombinovať.
Prevádzková teplota a uzamknutie pár
Brzdové systémy a brzdové kvapaliny pôsobia v širokom rozsahu teplôt. V extrémnych podmienkach môže teplota brzdovej kvapaliny dosiahnuť až 200 °C.
Keď prevádzková teplota prekročí bod varu kvapaliny, v kvapaline sa začnú tvoriť pary, ktoré vytvárajú bubliny a zvyšujú stlačiteľnosť, čo v konečnom dôsledku znamená, že brzdenie vozidla trvá dlhšie. Tento jav je známy ako uzamknutie pár. Tento jav je spôsobený absorpciou vlhkosti z vonkajšieho prostredia cez porézne potrubia. To spôsobí, že kvapalina začne tvoriť bublinky pary oveľa skôr, ako dosiahne pôvodný bod varu uvedený na štítku.
Viskozita a elektronické systémy brzdového systému
Viskozita brzdovej kvapaliny je ďalšou dôležitou požiadavkou na dobrú funkčnosť brzdového systému, najmä v moderných vozidlách vybavených protiblokovacím systémom (ABS) a elektronickým stabilizačným programom (ESP).
Kvapaliny v týchto systémoch prúdia cez regulačné mechanizmy (často ventily s veľmi úzkymi priechodmi) a je dôležité, aby viskozita bola vhodná a umožňovala presný a okamžitý prenos brzdnej sily.
Okrem toho musí dobrá brzdová kvapalina umožniť dobrú funkčnosť systému aj za veľmi nepriaznivého počasia a viskozita musí byť zohľadnená, aby nedochádzalo k oneskoreniu reakcie.
Pri výbere dobrej brzdovej kvapaliny by sa mali zohľadniť aj ďalšie vlastnosti; medzi ne patrí: ochrana brzdového systému pred koróziou, účinné mazanie, kompatibilita s elastomérmi a optimálna tepelná stabilita.
Brzdovú kvapalinu kontrolujte v časových intervaloch stanovených výrobcom a v prípade potreby ju vymeňte. Údržba brzdového systému je dôležitým príspevkom k bezpečnosti vášho vozidla.