Technologie a výkon brzdových třmenů

Brzdové třmeny jsou základními součástmi brzdového systému vozidla. Jejich hlavním úkolem je přeměna hydraulické energie kapaliny na energii mechanickou. K tomu dochází tak, že hydraulický tlak z hlavního válce působí na pístky ve třmenu a vytváří sílu potřebnou k přitlačení destiček k brzdovému kotouči, čímž se sníží rychlost vozidla nebo se vozidlo zcela zastaví.
 
 

Typy brzdových třmenů: plovoucí a pevné

 
Plovoucí třmeny
 
Plovoucí třmeny se vyznačují pístky (obvykle jedním nebo dvěma), které jsou umístěny na jedné straně třmenu.
 
Pístky přitlačují jednu destičku přímo k brzdovému kotouči, zatímco druhá destička je přitlačována pohybem těla plovoucího třmenu, které se posouvá po speciálních vodítkách.
 
Plovoucí třmeny se běžně používají u vozů nižší a střední třídy a u lehkých užitkových vozidel (LCV). Obvykle se vyrábějí z tvárné litiny.
Plovoucí třmen
 
 
 
Pevné třmeny
 
Pevné třmeny se vyznačují jedním tělem, které je pevně spojeno se systémem zavěšení vozidla.
 
Obsahují dva nebo více pístků, které proti sobě tlačí brzdové destičky. V některých případech se používají vícerozměrové pístky, které mají v rámci jedné poloviny těla různé rozměry.
 
Pevné třmeny se používají u vozidel střední a vyšší třídy a u sportovních vozů a jsou obvykle vyrobeny z hliníkových slitin.
Pevný třmen
 
Lze tedy konstatovat, že plovoucí třmeny jsou levnější a zabírají méně místa. Jsou robustní a lze je ovládat různými systémy. Pevné třmeny jsou naproti tomu lehčí, rovnoměrněji se opotřebovávají, mají menší zbytkový moment a jsou lépe přizpůsobitelné konstrukci daného vozidla.
 
 

Jednodílné a dvoudílné třmeny

 
Pevné třmeny mohou mít podobu jednoho bloku (tzv. monobloku) nebo mohou být dodávány jako dva samostatné díly. Monoblokové třmeny, které jsou vyrobeny z jediného odlitku, mají lepší poměr hmotnosti a objemu kapaliny a díky absenci šroubů nebo matic mají lepší tvarovou pružnost. Zabírají také méně místa v radiálním směru, protože nemají kónický tvar.
 
Dvoudílné třmeny se naproti tomu snadněji vyrábějí a montují, protože k jejich obrábění není zapotřebí žádných speciálních nástrojů.

Správná funkce brzdových třmenů závisí na řadě faktorů, včetně kvality zpracování jednotlivých součástí, jejich správné montáže a výběru materiálů. Dalšími rozhodujícími faktory pro rychlou a přesnou odezvu brzdového systému jsou hladkost pístků, kvalita obložení a objemová absorpce (tj. objem brzdové kapaliny, který je absorbován během brzdění v důsledku deformace třmenu).
 
 

Hlavní součásti brzdových třmenů

 
Brzdové třmeny se skládají z několika součástí:
  • Těla třmenu: musí být schopno odolat namáhání, zajistit správné usazení destiček na kotouči a přizpůsobit se uložení pístků.
  • Válce: obsahují píst a zajišťují hydraulické těsnění, které umožňuje plynulý pohyb pístu při brzdění.
  • Pístky: přeměňují hydraulický tlak kapaliny na mechanickou sílu a působí přímo na destičky. Jsou vyrobeny z tepelně izolačních materiálů, aby se omezil přenos tepla z destiček do brzdové kapaliny. Jejich konstrukce zabraňuje jejich deformaci při vysokých teplotách a zajišťuje jejich kompatibilitu s brzdovou kapalinou.
  • Kluzná vodítka: umožňují relativní pohyb mezi tělem třmenu a pevným držákem a zajišťují rovnoměrné rozložení brzdných sil.
  • Těsnění: zaručují těsnost okruhu brzdové kapaliny a umožňují pístku vrátit se po brzdění do původní polohy (funkce roll-back), přestože je vystaven tlaku až 350 barů a teplotám od -40° do +200 °C. Podobným způsobem, ale v opačném směru, tato speciální těsnění vracejí pístek do správné provozní polohy, pokud je pístek přestaven v důsledku boční deformace kotouče (funkce „knock-back“). Tím je zajištěno, že zdvih brzdy nepřekročí jmenovitou hodnotu. Těsnění pístku musí být rovněž kompatibilní s kapalinou, se kterou přijde do styku během provozu (EPDM pro brzdové kapaliny DOT, HNBR pro minerální oleje).
 
 
Funkce roll back a knock back
 
  • Kryty proti nečistotě: chrání pístový válec před nečistotami a vlhkostí, čímž zabraňují poškození a korozi.
  • Pružiny brzdových destiček: vracejí destičky po brzdění do klidové polohy. Tento typ pružiny také udržuje přilnavost destiček k jednotlivým pístkům. Vyrábí se z nerezové nebo pružinové oceli s antikorozním povlakem.
  • Odvzdušňovací šroub: umožňuje odvzdušnění systému vypuštěním vzduchu z brzdového třmenu.
  • Montážní oka: jedná se o součásti, které připevňují brzdový třmen k příslušnému čepu. V závislosti na konstrukčních požadavcích mohou být radiálního nebo axiálního typu.
  • Radiální otvory: umožňují použití kotoučů s větším průměrem, snižují deformaci vlivem točivého momentu a podporují rovnoměrnější opotřebení brzdových destiček.
  • Axiální otvory: snadněji se vrtají, protože jsou rovnoběžné, a umožňují také montáž plovoucích třmenů.
 
 

Potrubí

 
Další klíčovou součástí je potrubí vedoucí k brzdovým třmenům. Potrubí může být pružné, vyrobené z pryže a kovového opletu, a/nebo pevné, v podobě kovových trubek.
 
Nejvhodnější potrubí se vybírá podle konstrukčních a výkonnostních požadavků. Například brzdové potrubí u výkonných vozidel se může skládat z tuhé části v blízkosti třmenu, za níž je použita pružná hadice. Toto řešení se používá proto, že tuhé potrubí poskytuje dostatečnou tepelnou izolaci, která chrání pružnou část před vysokými teplotami vznikajícími na třmenu.

Je ještě něco, na co se chcete zeptat?

Kontaktujte tým technické podpory Brembo. Naši technici se vám ozvou co nejdříve!
Návrat na seznam
Poznatky
Přečtěte si následující článek
Společnost Brembo představuje na veletrhu Automechanika Frankfurt 2022 svou řadu náhradních dílů
Zásady ochrany osobních údajů">