Jednodielne a dvojdielne strmene
Pevné strmene môžu mať podobu jedného bloku (tzv. monobloku) alebo môžu byť dodávané ako dva samostatné diely. Monoblokové strmene, ktoré sú vyrobené z jediného odliatku, majú lepší pomer hmotnosti a objemu kvapaliny a vďaka absencii skrutiek alebo matíc majú lepšiu tvarovú pružnosť. Zaberajú tiež menej miesta v radiálnom smere, pretože nemajú kónický tvar.
Dvojdielne strmene sa naproti tomu ľahšie vyrábajú a montujú, pretože na ich obrábanie nie sú potrebné žiadne špeciálne nástroje.
Správna funkcia brzdových strmeňov závisí od mnohých faktorov, vrátane kvality spracovania jednotlivých súčastí, ich správnej montáže a výberu materiálov. Ďalšími rozhodujúcimi faktormi pre rýchlu a presnú odozvu brzdového systému sú hladkosť piestov, kvalita obloženia a objemová absorpcia (t. j. objem brzdovej kvapaliny, ktorý je absorbovaný počas brzdenia v dôsledku deformácie strmeňa).
Hlavné súčasti brzdových strmeňov
Brzdové strmene sa skladajú z niekoľkých súčastí:
- Tela strmeňa: musí byť schopné odolať namáhaniu, zaručiť správne usadenie doštičiek na kotúči a prispôsobiť sa uloženiu piestov.
- Valcov: obsahujú piest a zabezpečujú hydraulické tesnenie, ktoré umožňuje plynulý pohyb piestu pri brzdení.
- Piestov: premieňajú hydraulický tlak kvapaliny na mechanickú silu a pôsobia priamo na doštičky. Sú vyrobené z tepelne izolačných materiálov, aby sa obmedzil prenos tepla z doštičiek do brzdovej kvapaliny. Ich konštrukcia zabraňuje ich deformácii pri vysokých teplotách a zaručuje ich kompatibilitu s brzdovou kvapalinou.
- Klzných vedení: umožňujú relatívny pohyb medzi telom strmeňa a pevným držiakom a zabezpečujú rovnomerné rozloženie brzdných síl.
- Tesnení: zaručujú tesnosť okruhu brzdovej kvapaliny a umožňujú piestu vrátiť sa po brzdení do pôvodnej polohy (funkcia roll-back), hoci je vystavený tlaku až 350 barov a teplotám od -40 ° do +200 °C. Podobným spôsobom, ale v opačnom smere, tieto špeciálne tesnenia vracajú piest do správnej prevádzkovej polohy, pokiaľ je piest prestavaný v dôsledku bočnej deformácie kotúča (funkcia „knock-back“). Tým sa zabezpečí, že zdvih brzdy neprekročí menovitú hodnotu. Tesnenie piestu musí byť tiež kompatibilné s kvapalinou, s ktorou príde do styku počas prevádzky (EPDM pre brzdové kvapaliny DOT, HNBR pre minerálne oleje).
- Krytov proti nečistote: chráni piestový valec pred nečistotami a vlhkosťou, čím zabraňujú poškodeniu a korózii.
- Pružín brzdových doštičiek: vracajú doštičky po brzdení do ich pokojovej polohy. Tento typ pružiny tiež udržiava priľnavosť doštičiek k jednotlivým piestom. Vyrába sa z nerezovej alebo pružinovej ocele s antikoróznym povlakom.
- Odvzdušňovacej skrutky: umožňuje odvzdušnenie systému vypustením vzduchu z brzdového strmeňa.
- Montážnych ôk: sú to súčasti, ktoré pripevňujú brzdový strmeň k príslušnému čapu. V závislosti od konštrukčných požiadaviek môžu byť radiálneho alebo axiálneho typu.
- Radiálnych otvorov: umožňujú použitie kotúčov s väčším priemerom, znižujú deformáciu vplyvom krútiaceho momentu a podporujú rovnomernejšie opotrebovanie brzdových doštičiek.
- Axiálnych otvorov: ľahšie sa vŕtajú, pretože sú rovnobežné, a umožňujú aj montáž plávajúcich strmeňov.
Potrubia
Ďalšou kľúčovou súčasťou je potrubie vedúce k brzdovým strmeňom. Potrubie môže byť pružné, vyrobené z gumy a kovového opletu, a/alebo pevné, v podobe kovových rúrok.
Najvhodnejšie potrubie sa vyberá podľa konštrukčných a výkonnostných požiadaviek. Napríklad brzdové potrubie vo výkonných vozidlách sa môže skladať z tuhej časti v blízkosti strmeňa, za ktorou je použitá ohybná hadica. Toto riešenie sa používa preto, že tuhé potrubie poskytuje dostatočnú tepelnú izoláciu, ktorá chráni ohybnú časť pred vysokými teplotami vznikajúcimi na strmeni.