Technológia a fungovanie brzdových strmeňov

Brzdové strmene sú základnými súčasťami brzdového systému vozidla. Ich hlavnou úlohou je premena hydraulickej energie kvapaliny na energiu mechanickú. K tomu dochádza tak, že hydraulický tlak z hlavného valca pôsobí na piesty v strmeni a vytvára silu potrebnú na pritlačenie doštičiek k brzdovému kotúču, čím sa zníži rýchlosť vozidla alebo sa vozidlo úplne zastaví.
 
 

Typy brzdových strmeňov: plávajúce a pevné

 
Plávajúce strmene
 
Plávajúce strmene sa vyznačujú piestmi (obvykle jedným alebo dvoma), ktoré sú umiestnené na jednej strane strmeňa.
 
Piesty pritláčajú jednu doštičku priamo k brzdovému kotúču, zatiaľ čo druhá doštička je pritláčaná pohybom tela plávajúceho strmeňa, ktoré sa posúva po špeciálnych vedeniach.
 
Plávajúce strmene sa bežne používajú vo vozidlách nižšej a strednej triedy a v ľahkých úžitkových vozidlách (LCV). Obvykle sa vyrábajú z tvárnej liatiny.
Plávajúci strmeň
 
 
 
Pevné strmene
 
Pevné strmene sa vyznačujú jedným telom, ktoré je pevne spojené so systémom zavesenia vozidla.
 
Obsahujú dva alebo viac piestov, ktoré proti sebe tlačia brzdové doštičky. V niektorých prípadoch sa používajú tzv. diferenciované piesty, ktoré majú v rámci jednej polovice tela rôzne rozmery.
 
Pevné strmene sa používajú vo vozidlách strednej a vyššej triedy a v športových vozidlách a sú obvykle vyrobené z hliníkových zliatin.
Pevný strmeň
 
Možno teda konštatovať, že plávajúce strmene sú lacnejšie a zaberajú menej miesta. Sú robustné a dajú sa ovládať rôznymi systémami. Pevné strmene sú naproti tomu ľahšie, rovnomernejšie sa opotrebovávajú, majú menší zvyškový moment a sú lepšie prispôsobiteľné konštrukcii daného vozidla.
 
 

Jednodielne a dvojdielne strmene

 
Pevné strmene môžu mať podobu jedného bloku (tzv. monobloku) alebo môžu byť dodávané ako dva samostatné diely. Monoblokové strmene, ktoré sú vyrobené z jediného odliatku, majú lepší pomer hmotnosti a objemu kvapaliny a vďaka absencii skrutiek alebo matíc majú lepšiu tvarovú pružnosť. Zaberajú tiež menej miesta v radiálnom smere, pretože nemajú kónický tvar.
 
Dvojdielne strmene sa naproti tomu ľahšie vyrábajú a montujú, pretože na ich obrábanie nie sú potrebné žiadne špeciálne nástroje.

Správna funkcia brzdových strmeňov závisí od mnohých faktorov, vrátane kvality spracovania jednotlivých súčastí, ich správnej montáže a výberu materiálov. Ďalšími rozhodujúcimi faktormi pre rýchlu a presnú odozvu brzdového systému sú hladkosť piestov, kvalita obloženia a objemová absorpcia (t. j. objem brzdovej kvapaliny, ktorý je absorbovaný počas brzdenia v dôsledku deformácie strmeňa).
 
 

Hlavné súčasti brzdových strmeňov

 
Brzdové strmene sa skladajú z niekoľkých súčastí:
  • Tela strmeňa: musí byť schopné odolať namáhaniu, zaručiť správne usadenie doštičiek na kotúči a prispôsobiť sa uloženiu piestov.
  • Valcov: obsahujú piest a zabezpečujú hydraulické tesnenie, ktoré umožňuje plynulý pohyb piestu pri brzdení.
  • Piestov: premieňajú hydraulický tlak kvapaliny na mechanickú silu a pôsobia priamo na doštičky. Sú vyrobené z tepelne izolačných materiálov, aby sa obmedzil prenos tepla z doštičiek do brzdovej kvapaliny. Ich konštrukcia zabraňuje ich deformácii pri vysokých teplotách a zaručuje ich kompatibilitu s brzdovou kvapalinou.
  • Klzných vedení: umožňujú relatívny pohyb medzi telom strmeňa a pevným držiakom a zabezpečujú rovnomerné rozloženie brzdných síl.
  • Tesnení: zaručujú tesnosť okruhu brzdovej kvapaliny a umožňujú piestu vrátiť sa po brzdení do pôvodnej polohy (funkcia roll-back), hoci je vystavený tlaku až 350 barov a teplotám od -40 ° do +200 °C. Podobným spôsobom, ale v opačnom smere, tieto špeciálne tesnenia vracajú piest do správnej prevádzkovej polohy, pokiaľ je piest prestavaný v dôsledku bočnej deformácie kotúča (funkcia „knock-back“). Tým sa zabezpečí, že zdvih brzdy neprekročí menovitú hodnotu. Tesnenie piestu musí byť tiež kompatibilné s kvapalinou, s ktorou príde do styku počas prevádzky (EPDM pre brzdové kvapaliny DOT, HNBR pre minerálne oleje).
 
 
Funkcia roll back a knock back
 
  • Krytov proti nečistote: chráni piestový valec pred nečistotami a vlhkosťou, čím zabraňujú poškodeniu a korózii.
  • Pružín brzdových doštičiek: vracajú doštičky po brzdení do ich pokojovej polohy. Tento typ pružiny tiež udržiava priľnavosť doštičiek k jednotlivým piestom. Vyrába sa z nerezovej alebo pružinovej ocele s antikoróznym povlakom.
  • Odvzdušňovacej skrutky: umožňuje odvzdušnenie systému vypustením vzduchu z brzdového strmeňa.
  • Montážnych ôk: sú to súčasti, ktoré pripevňujú brzdový strmeň k príslušnému čapu. V závislosti od konštrukčných požiadaviek môžu byť radiálneho alebo axiálneho typu.
  • Radiálnych otvorov: umožňujú použitie kotúčov s väčším priemerom, znižujú deformáciu vplyvom krútiaceho momentu a podporujú rovnomernejšie opotrebovanie brzdových doštičiek.
  • Axiálnych otvorov: ľahšie sa vŕtajú, pretože sú rovnobežné, a umožňujú aj montáž plávajúcich strmeňov.
 
 

Potrubia

 
Ďalšou kľúčovou súčasťou je potrubie vedúce k brzdovým strmeňom. Potrubie môže byť pružné, vyrobené z gumy a kovového opletu, a/alebo pevné, v podobe kovových rúrok.
 
Najvhodnejšie potrubie sa vyberá podľa konštrukčných a výkonnostných požiadaviek. Napríklad brzdové potrubie vo výkonných vozidlách sa môže skladať z tuhej časti v blízkosti strmeňa, za ktorou je použitá ohybná hadica. Toto riešenie sa používa preto, že tuhé potrubie poskytuje dostatočnú tepelnú izoláciu, ktorá chráni ohybnú časť pred vysokými teplotami vznikajúcimi na strmeni.

Je ešte niečo, na čo sa chcete opýtať?

Kontaktujte tím technickej podpory Brembo. Naši technici sa vám ozvú čo najskôr!
Návrat na zoznam
Poznatky
Prečítajte si nasledujúci článok
Spoločnosť Brembo predstavuje na veľtrhu Automechanika Frankfurt 2022 svoj rad náhradných dielov
Zásady ochrany osobných údajov">