Zaciski jednoczęściowe i dwuczęściowe
Stałe zaciski mogą mieć postać pojedynczego bloku (tzw. monobloku) lub mogą występować jako dwa oddzielne elementy. Zaciski monoblokowe, powstające z jednego odlewu, cechują się lepszym stosunkiem masy do objętości płynu oraz — za sprawą braku śrub lub nakrętek — elastycznością form. Zajmują też mniej miejsca w kierunku promieniowym, ponieważ nie mają stożkowatego kształtu.
Z kolei zaciski dwuczęściowe są łatwiejsze w produkcji i montażu, ponieważ do ich obróbki maszynowej nie są wymagane specjalne narzędzia.
Prawidłowe działanie zacisków hamulcowych zależy od wielu czynników, m.in. od jakości wykonania poszczególnych komponentów, ich prawidłowego montażu i doboru materiałów. Innymi decydującymi czynnikami dla uzyskania szybkiej i precyzyjnej reakcji układu hamulcowego są: gładkość tłoczka, jakość okładzin i absorpcja objętościowa (tj. objętość płynu hamulcowego, która jest pochłaniana podczas hamowania w wyniku odkształcenia zacisku).
Główne komponenty zacisków hamulcowych
Zaciski hamulcowe składają się z kilku komponentów:
- Korpus zacisku: musi wytrzymywać naprężenia, zapewnić odpowiednie osadzenie klocków na tarczy i pomieścić gniazda tłoczków.
- Cylinderki: zawierają tłoczek i zapewniają uszczelnienie hydrauliczne, umożliwiając płynny ruch tłoczka podczas hamowania.
- Tłoczki: przekształcają ciśnienie hydrauliczne na siłę mechaniczną, przykładając ją bezpośrednio do klocków. Wykonywane są z materiałów termoizolacyjnych, co ma ograniczać przenikanie ciepła z klocka do płynu hamulcowego. Ich konstrukcja zapobiega ich odkształcaniu się w wysokich temperaturach i zapewnia im kompatybilność z płynem hamulcowym.
- Prowadnice ślizgowe: umożliwiają ruch względny między korpusem zacisku a stałym wspornikiem, zapewniając równomierny rozkład sił hamowania.
- Uszczelki: gwarantują szczelność obwodu płynu hamulcowego i umożliwiają powrót tłoczka do pierwotnej pozycji po hamowaniu (funkcja roll-back), mimo iż jest on poddawany ciśnieniu aż 350 barów i temperaturom od - 40° do + 200°C. W podobny sposób, ale w przeciwnym kierunku, te specjalne uszczelki przywracają tłoczek do prawidłowej pozycji roboczej, jeśli zostanie on wycofany wskutek bocznego odkształcenia tarczy (funkcja knock-back). Dzięki temu skok hamulca nie jest dłuższy niż nominalny. Uszczelnienie tłoczka musi być również kompatybilne z płynem, z którym będzie w kontakcie podczas pracy (płyny hamulcowe EPDM DOT, HNBR w przypadku olejów mineralnych).
- Osłony przeciwkurzowe: chronią cylinderek tłoczka przed zabrudzeniami i wilgocią, zapobiegając jego uszkodzeniom i korozji.
- Sprężyny klocków hamulcowych: przywracają klocki do pozycji spoczynkowej po hamowaniu. Sprężyna taka utrzymuje również klocki przylegające do poszczególnych tłoczków. Wykonywana jest ze stali nierdzewnej lub stali sprężynowej z powłoką antykorozyjną.
- Śruba odpowietrzająca: umożliwia odpowietrzanie układu poprzez wypuszczenie powietrza z zacisku.
- Ucha mocujące: są to elementy mocujące zacisk hamulcowy do zwrotnicy. W zależności od wymagań konstrukcyjnych mogą być typu promieniowego lub osiowego.
- Otwory promieniowe: umożliwiają stosowanie tarcz o większej średnicy, ograniczają odkształcenia pod wpływem momentu obrotowego i sprzyjają bardziej równomiernemu zużyciu klocków.
- Otwory osiowe: są łatwiejsze w wierceniu, ponieważ są równoległe, umożliwiają też montaż zacisków pływających.
Przewody
Inne kluczowe komponenty to przewody prowadzące do zacisków hamulcowych. Przewody mogą być elastyczne, wykonane z gumy i oplotu metalowego i/lub sztywne, w postaci metalowych rurek.
Najbardziej odpowiednie przewody dobiera się w zależności od wymagań konstrukcyjnych i związanych z oczekiwaną wydajnością. Na przykład przewody hamulcowe w pojazdach wyczynowych mogą składać się ze sztywnego odcinka przewodu w pobliżu zacisku, za którym stosowany jest przewód elastyczny. Takie rozwiązanie stosuje się, ponieważ przewód sztywny zapewnia odpowiednią izolację termiczną, aby chronić część elastyczną przed wysokimi temperaturami generowanymi przy zacisku.