Zjawisko fadingu i korek parowy w układzie hamulcowym: porównanie dwóch pojawiających się problemów

Co to jest zjawisko fadingu w układzie hamulcowym i jak je rozpoznawać

 
Zjawisko fadingu w układzie hamulcowym jest mało znanym, ale ważnym problemem mogącym wystąpić podczas jazdy samochodem. Zjawisko fadingu ma miejsce w hamulcach, kiedy wydajność układu hamulcowego tymczasowo spada z powodu przegrzania klocków hamulcowych.
 
W przypadku intensywnego użytkowania pojazdu tarcie między tarczą i klockiem generuje podczas hamowania znaczną ilość ciepła. W takich warunkach, gdy panują wysokie temperatury, materiał cierny rozprasza gazy wytwarzane w wyniku spalania zawartych w nim żywic. Gazy te wnikają między klocek a powierzchnię hamującą tarczy, zmniejszając współczynnik tarcia. Zjawisko to jest znane właśnie jako „fading”.
 
Oznaki zjawiska fadingu, których nie należy lekceważyć, to:
  • Gąbczasty pedał: pierwszym objawem jest tzw. „gąbczasty” pedał hamulca, co oznacza, że jest on mniej responsywny. Wykrycie tego typu nieprawidłowości jest łatwe, ponieważ pedał częściej ma tendencję do „zapadania się”.
  • Brak skuteczności hamowania: innym objawem fadingu może być wrażenie braku skuteczności hamowania, zwłaszcza podczas dłuższego użytkowania pojazdu.
  • Gryzący zapach: typowym objawem fadingu jest także gryzący zapach spalenizny wydobywający się z kół, oznaczający przegrzanie się hamulców.
 
 

Co to jest korek parowy i jak go rozpoznać

 
Korek parowy ma miejsce, kiedy płyn hamulcowy osiąga temperaturę wrzenia, przez co w obwodzie hydraulicznym powstają pęcherzyki pary.
 
Płyn hamulcowy jest higroskopijny, więc ​​pochłania wilgoć z otoczenia. Jeśli w płynie hamulcowym znajdzie się woda, jego temperatura wrzenia gwałtownie spadnie. W razie przegrzania woda taka może wyparować, tworząc w układzie hamulcowym pęcherzyki pary.
 
Oznaki korka parowego, których nie należy lekceważyć, to:
  • Miękki pedał hamulca: jeśli pedał hamulca wydaje się bardziej miękki niż zwykle, może to być oznaką pęcherzyków pary w obwodzie.
  • Dłuższy skok pedału hamulca: gdy przy wciskaniu pedału hamulca konieczne jest wywieranie większej niż zwykle siły, aby hamowanie było skuteczne, może to być spowodowane właśnie korkiem parowym.
  • Ograniczona siła hamowania: zauważalny spadek skuteczności hamowania, zwłaszcza podczas intensywnego użytkowania (jak długie zjeżdżanie ze wzniesienia albo po prostu długotrwałe hamowanie) lub tuż po nim.
 
Gdy dojdzie do awarii układu hamulcowego, jeśli będziesz mieć pewność, że masz do czynienia z fadingiem lub korkiem parowym, ważne jest, aby nie stracić zimnej krwi. Spróbuj stopniowo zmniejszać prędkość, hamując możliwie jak najbardziej silnikiem i staraj się dojechać do miejsca, w którym możesz się zatrzymać oraz pozwolić hamulcom ostygnąć. W przypadku korka parowego zaleca się też całkowite odpowietrzenie układu hamulcowego oraz wymianę płynu hamulcowego.
 
Różnice między zjawiskiem fadingu i korkiem parowym
 
Fading Korek parowy
Gąbczasty pedał Miękki pedał
Niska skuteczność hamowania Dłuższy skok pedału
Gryzący zapach Mniejsza siła hamowania
 
 

Czy można zapobiec zjawisku fadingu i korkom parowym?

 
Zapobieganie występowaniu tych zjawisk jest kluczowe, aby zapewnić sobie bezpieczną, komfortową jazdę oraz skuteczne, niepowodujące obaw hamowanie. Wiele jest bowiem czynników, które je powodują, ale próba ich wyeliminowania i ograniczenia ich skutków pomaga ograniczyć przegrzewanie się hamulców lub płynu hamulcowego oraz zapewnić bezpieczniejszą jazdę.
 
Kluczowe jest więc regularne monitorowanie stanu klocków i tarcz hamulcowych, bowiem nadmierne ich zużycie zwiększa ryzyko fadingu. Ponadto, aby zapobiegać zjawisku fadingu, w procesie produkcji klocków hamulcowych przeprowadza się obróbkę cieplną o nazwie scorching (wypalanie). Polega ona na podgrzewaniu powierzchni klocka do temperatury 600/700°C. Gazy i żywice zawarte w materiale ciernym są wypalane wskutek działania bardzo wysokich temperatur, co pomaga uzyskać stałą wartość współczynnika tarcia.
 
Aby natomiast uniknąć korka parowego, wystarczą pewne nieskomplikowane zachowania podczas jazdy. Należą do nich hamowanie silnikiem podczas zjeżdżania ze wzniesienia i unikanie przeciążania pojazdu. Korkowi parowemu można również zapobiec poprzez regularną wymianę płynu hamulcowego, co dwa lata lub zgodnie z zaleceniami producenta pojazdu.
 
 

Zawsze wybieraj komponenty wysokiej jakości

 
Ważne jest, aby wybierać wysokiej jakości materiały i komponenty dostosowane do swojego stylu jazdy.
 
Klocki hamulcowe, tarcze i płyn hamulcowy Brembo to komponenty o najwyższej jakości, projektowane i testowane zgodnie z najwyższymi standardami produkcji. Aby jednak uzyskać maksymalną sprawność hamulców, kluczowa jest prawidłowa konserwacja układu hamulcowego.
 
W przypadku bardziej sportowego stylu jazdy zalecamy tarcze hamulcowe, klocki i płyn hamulcowy z naszej gamy xtra, które również pomagają unikać zjawisk fadingu i korka parowego.
 
 
Produkty z gamy xtra

Czy masz jakieś inne pytania?

Skontaktuj się z działem pomocy technicznej Brembo, nasi technicy odpowiedzą tak szybko, jak to możliwe!
Wróć do spisu treści
Konserwacja
Przeczytaj kolejny artykuł
Jak rozruszać zastane hamulce: porady Brembo
Polityka prywatności">