Jakie są zalecenia Brembo dotyczące prawidłowej wymiany, która zapobiega generowaniu hałasu i drgań?
Piski, podobnie jak drgania, powstające w układzie hamulcowym, bardzo często nie są spowodowane wadą nowego podzespołu ani jego niską jakością. O wiele częściej niż możemy to sobie wyobrazić, prawdziwych przyczyn należy szukać w złym stanie innych podzespołów układu hamulcowego, które uległy zużyciu w miarę upływu czasu, powodując tym samym nieprawidłowe działanie klocków i tarcz.
Podczas wymiany tarcz i klocków zawsze zalecamy, aby przeprowadzić kompleksową kontrolę i konserwację całego układu hamulcowego.
Należy pamiętać zwłaszcza o wykonaniu następujących czynności:
- w przypadku wymiany klocków, sprawdzić stan zużycia tarczy
- w przypadku wymiany tarcz, zawsze wymienić także klocki.
- Wyczyścić powierzchnie kontaktu tarcza/piasta (z rdzy i zabrudzeń)
- W przypadku osadów lub zabrudzeń (tarcza używana), wyczyścić także powierzchnię cierną tarczy
- Sprawdzić oscylację bicia bocznego tarczy hamulcowej zamontowanej na piaście koła. Zwykle nie powinna przekraczać wartości 0,10 mm. W przypadku problemów należy również sprawdzić wartość oscylacji bicia bocznego samej piasty koła, która nie powinna przekraczać wartości 0,050 mm
- W przypadku wymiany klocków, jeżeli są one wyposażone w zdejmowaną nakładkę wygłuszającą, należy pamiętać, aby ją prawidłowo założyć. Nie używać ponownie starej nakładki.
- Sprawdzić tłoczki, uszczelki, osłonę przeciwpyłową i elementy ruchome zacisku aby upewnić się, że nie są uszkodzone, nie noszą śladów rdzy i mogą się swobodnie przesuwać. Stosować specjalny smar odpowiedni do każdego podzespołu który nie wpływa degradująco na elementy gumowe. Wymienić uszkodzone podzespoły.
- Oczyścić i nałożyć smar wygłuszający na powierzchnie styku klocka z zaciskiem
- Skontrolować, wyczyścić lub wymienić na nowe sprężyny zacisku, jeżeli są stare i zużyte.
- Sprawdzić prawidłowe ułożenie sprężyn.
- Sprawdzić poziom płynu hamulcowego, który zawsze musi się zawierać między wskaźnikami minimum i maksimum oraz skontrolować jego temperaturę wrzenia. Płyn hamulcowy należy wymieniać co dwa lata lub według zaleceń producenta.
- Dokręcić śruby koła w odpowiedniej kolejności, używając klucza dynamometrycznego z ustawionym prawidłowym momentem dokręcania.
- Przeprowadzić krótki test na drodze, aby upewnić się, że układ działa prawidłowo oraz że nie występują drgania i nietypowe odgłosy. Niezwykle ważne jest zasugerowanie kierowcy wykonanie prawidłowego docierania przez około 300 km, podczas którego należy unikać gwałtownego hamowania i intensywnej eksploatacji hamulców, aby umożliwić prawidłowe dopasowanie się tarcz i klocków względem siebie.
Wykonywanie tych prostych, ale ważnych, czynności kontrolnych i konserwacyjnych układu hamulcowego jest podstawowym krokiem do zapobiegania występowaniu, nawet po kilku kilometrach od wymiany, najczęstszych problemów związanych z komfortem.
Mimo że są proste i z tego względu często niedoceniane, dotyczą one elementów aktywnego bezpieczeństwa pojazdu. Z tego względu, oprócz wyboru podzespołów najwyższej jakości, czynności te należy wykonywać z najwyższą starannością i w sposób fachowy.